Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan
Trend Konular kategorisinde yayınlanan Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan başlığı altınd bulabilirsiniz.

Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan hakkında özet açıklama şu şekildedir:

1 / 12 AUDREY HEPBURN “Givenchy’e olan bağımlılığım, Amerikalı bayanların psikiyatristlerine olan bağımlılığından farksız!” demişti Audrey Hepburn…

Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

1 / 12

AUDREY HEPBURN “Givenchy’e olan bağımlılığım, Amerikalı bayanların psikiyatristlerine olan bağımlılığından farksız!” demişti Audrey Hepburn. İlk kere 1954 imali Sabrina filmi için Hupert de Givenchy’le beraber çalışan yıldız, tasarımcının esin kelebeği olmasının yanı gizeme, yarıyılının moda ikonu haline geldi. Funny Face, Paris When It Sizzles ve Breakfast at Tiffany’s filmleriyle moda seyyareyi üzerindeki çekim eforunu daha da çoğaldırdı. Bayanlar, filmlerdeki Hepburn’e olduğu kadar, günlük yaşamda balıkçı yaka kazaklar, kapri pantolonlar ve babetlerle sade bir tarz yaratan Hepburn’e de hayranlık besliyorlar.
2 / 12

KATE MOSS Moda fabrikası her sene suratlarca model üretiyor ve seyrek de olsa bazı modeller “yeni Kate Moss” ismi altında lanse ediliyor. Oysa modelliğin ötesinde bir mevkide yer alan Kate Moss’un bir varisi olmadığı keskin ortada. Henüz 14 yaşındayken keşfedilen Moss, 90’ların Twiggy’si oldu. Grunge estetiğiyle şekillenen bu yarıyılda “heroin chic” isimli fazla cılız imajın sembollerindendi. Seneler, Moss’un lehine işledi ve namlı model tesirinden hiçbir şey kaybetmedi. 90’lardan bu yana tarzıyla rakamsız trendin altına imzasını attı. Çabalamadan şık görünmenin kaideleri hep onu bilindi. Müzik şenliklerinde jean şort ve plastik yağmur botuyla, Londra caddelerinde skinny jean ve babetle, partilerde vintage giysilerle cool görünmenin muhtemel olduğunu moda ahalisine dikte eden o oldu. Bugün Kate Moss adı bir marka haline geldi. Süpermodel, Topshop ve Longchamp gibi değişik markalar için koleksiyonlar hazırlayarak kendi stilini tutmaya çalışanlara “a la Kate Moss” parçalar yaratıyor.
3 / 12

COCO CHANEL Coco Chanel, modanın gelmiş geçmiş en devrimci karakteri. Onun devrimciliğinin emareleri, hem yarıyılının en ters tasarım fikirlerini üretmesinde hem de bu fikirlerin seneler boyu geçerliliğini gözetmesinde gözlemlenebilir. En büyük galibiyeti, kendi lüzumlarından yola çıkarak bayanların ihtiyaçlarını keşfetmesi oldu. 1900’lerin başında bayanların kuş tüyleri, tüller ve kuru çiçeklerden yapılma mübalağalı şapkalar taktıklarını fark ettiğinde, onlara ziynet-püsten arınmış şapkalar yaratarak tasarımcılığa adım attı. Şapka planlayarak başlayan macerasında ona eşlik eden sihirli sözcükten asla bırakmadı: “Sadelik”. 1916’ya kadar yalnızca iç çamaşırlarında kullanılan jarseyi dış giyime uyarladığında da, tüvit etek-ceket ekipler yarattığında da bu sözcüğe sıkı sıkıya bağlı kaldı. “Moda, şevkle ve mantıklı bir biçimde ele alınmalı. Bir kıyafet ne bir facia, ne de bir yağlı boya tablodur. Kısa ömürlü ve cazibeli bir kreasyondur; ebedi bir sanat yapıtı değil” diyecek kadar realist bir bayandı o. Günümüz modası modernizasyonunu bu realist bayana borçlu.
4 / 12

MIUCCIA PRADA Miuccia Prada, günümüz modasının gideceği doğrultuyu en iyi atama eden moda tasarımcılarından. Prada ve Miu Miu için hazırladığı koleksiyonlarla daima modanın trend belirliyicilerinden olmayı muvaffak oluyor. 1985’te “sıradan” bir naylon çantaya üçgen Prada logosunu ilave ederek “it-bag” fenomenini başlatanlar arasında yer aldığından bu yana, pek çok trendin fitilini ateşleyen o oldu. “Modada bir şeyi asıllaştırdığın anda, yeni bir şeyi düşünmeye başlaman gerekiyor. Belki de bu azıcık delice. Artık her gün metamorfozu düşünüyorum” diyen Prada, metamorfoz yaratma uzmanı.
5 / 12

MARLENE DIETRICH Ernest Hemingway’in “Sesiyle dahi kırabilir kalbinizi. Ve sonra tek bir kelimeyle iyileştirebilir yaralarınızı” dediği eforlu bir personaydı Marlene Dietrich. Beyazperdenin sırlı ve şatafatlı ikonu, androjen bir kimliğe bürünmesine karşın sinema tarihinin seksapeli azami yıldızlarından oldu. Kabarelerde sahne aldığında silindir şapka takarak maskülen görünmekten imtina etmedi. Pantolon-ceket ekipler, imajının bir parçasıydı. 1932 senesinde “The Sign of The Cross” filminin prömiyerine, kavalyeleri Maurice Chevalier ve Gary Cooper gibi smokin ekip giyerek katıldığında büyük bir skandala neden oldu. İmajı için giyindiğini her zaman vurguladı ve şöyle dedi: “Kendim, cemiyet, moda veya erkekler için giyinmiyorum.”
6 / 12

JANE BIRKIN Hermes’in en çok arzulanan çanta modeline ad analığı yapmış olmak, Jane Birkin’in moda üzerindeki tesirini ispatlıyor hakikatinde. İngiliz oyuncu ve oyuncu, 60’lar ve 70’lerde bohem ve “tomboy” tarzıyla modaya esin periliği yaptı. Bambi gibi incecik ve kırılgan görüntüsünü bitiren küçücük giysilerle de, jean pantolonlarla da aynı oranda orijinal oldu. Bayanlar, efor sarf etmeden şık görünmek mevzusunda hali hazırda ondan çok şey biliyorlar.
7 / 12

PATTI SMITH Patti Smith, kaleme aldığı “Çoluk Çocuk” isimli kitabında, modayla ilişkisini şöyle tanım eder: “Giyinme sorununa yaklaşımım, Yeni Akım Fransız filminde rol alan bir figüranınkine benziyordu. Birkaç değişik görünümüm vardı. Mesela Korku Yolcuları’ndaki Yves Montand gibi kayık yaka çizgili bluz giyer ve boynuma kırmızı fular takardım. Ayrıca yeşil tayt ve kırmızı bale kunduralarıyla Left Bank Beat görünümüm vardı. Ya da Audrey Hepburn’ün Şahane Macera’daki halini kendime uyarlardım; uzun siyah bir süveter, siyah tayt, beyaz çorap ve siyah Capezio pabuçlar. Hangi senaryo olursa olsun, hazırlanmak için gereksinimim olan müddet, genellikle 10 dakikaydı”. Müzisyenliğinin ötesinde bir ozan olan Smith, modaya karşı da entelektüel bir yaklaşım geliştirdi. Beş parasız dolaştığı senelerde de, namlı olduğunda da moda, onun için ehemmiyet teşkil etti. Androjen tarzı ve rock’n’roll tutumu, hali hazırda modaya tesir etmeye devam ediyor.
8 / 12

VIVIENNE WESTWOOD İngiliz modasının büyükannesi, gizeme dışı fikirleri ve anarşist ruhuyla 70’lerden bu yana modaya radikallik pompalıyor. Londra’da punk akımının büyümesinde başrol oynayan Westwood’un, evvelleri hocalık yaptığına inanmak efor. 1965’te Malcolm McLaren’le tanışmalarının ardından ikili, açtıkları butiklerle yarıyılın anarşist gençliğine hitap eden elbise ve aksesuarlar sattılar. Westwood, 1981’de “Pirates” isimli koleksiyonunu podyuma gönderdiği andan itibaren modanın konformizmine karşı duracağını göstermiş oldu. Başkaldırıyı beğenen tasarımcı, koleksiyonlarına daima kostüm tarihçesinden öğeler ilave ediyor ve bunları beklenmedik biçimlerde yapıyor. Ananesel İngiliz kumaşları tartan ve Harris tüvidi, 19. asır giyim kodunun parçaları krinolin ve korse, Westwood’un kreasyonlarını egzantrikleştirme vazifesini üstlenen öğelerden yalnızca kimileri. Moda arenasının Westwood’a has kışkırtıcılığa her zaman lüzumu var.
9 / 12

PHOEBE PHILO Birkaç sezondur Celine markasının modada yarattığı gözle görülür tesiri, 2001 -2006 seneleri arasında Chloe markası asıllaştırmıştı. Her iki hadisenin ortak noktası, bu markaların tasarımcılığını üstlenen Phoebe Philo isimli mucize. Evvel, “babydoll” kıyafetler, bebe yakalı bluzlar, kloş eteklerle bayanlara “girlie” estetiği aşıladı Philo. Ardından kariyerinin doruğundayken Chloe’den dağıldı. Mazareti günümüzün kariyer bayanlarından beklenmeyecek miktarda naifti. Philo, çocuğuyla daha çok süre geçirmek istemişti. Neyse ki, moda dünyasıyla ayrılığı çok uzun sürmedi. Geri dönüşüyle beraber bu kere Celine, modanın spot ışıklarını üzerine çekti. Philo’nun “girlie” bayanları, yerlerini “asıl” bayanlara vazgeçtiler.
10 / 12

JEANNE LANVIN 20’li ve 30’lu senelerde modanın çağdaşlaşma süreci sürat kazanmışken Jeanne Lanvin, ananesel ve romantik moda kavrayışıyla varoldu. Lanvin markasının ananeci yaklaşımı, logosunda da kendini gösterdi. Jeanne Lanvin’in kızına kıyafet giydirirken resimlendiği logo, hali hazırda markanın fotoğrafı logosu olarak kullanılıyor. Jeanne Lanvin’in en büyük esin kaynaklarından olan kızı, tasarımcının anneler ve kızları için koleksiyonlar hazırlamasında tesirli oldu. Göğüs kısmı bedene oturan, etekleri kloş biçimde planlanan “robes de style”, Lanvin’in modaya kazandırdığı en önemli buluşlarındandı. Markasına, parfümden iç çamaşırına, dekorasyon objesinden erkek elbisesine kadar pek çok değişik parçayı dahil etmesi, yaratıcılığının yanında kıvrak akıllı bir iş bayanı olduğunu da kanıtladı.
11 / 12

ANNIE LEIBOVITZ Annie Leibovitz sürüklediği suratlarca portre ve moda resmiyle, modanın görsel lisanını zenginleştiren bir bir resimci. 70’li senelerde Rolling Stones mecmuası için her deklançöre basışı, onu muhteşem bir nama kavuşturdu. Vefatından saatler evvel John Lennon’u anadan üryan bir biçimde Yoko Ono’ya sarılmışken fotoğraflayarak adını kült statüsüne taşıdı. Mecmua için çalıştığı 10 sene vaktince bütün 142 kapak çekti. 1982’de Vanity Fair Mecmuası ekbine katıldı ve doygun renklerdeki gerçeküstü resimleriyle bu mecmuayı da ihya etmeye başladı. 1991’de hamile Demi Moore’u anadan üryan kapağa taşıması, Leibovitz adını bir fenomene dönüştürdü.
12 / 12

MADELEINE VIONNET Madeleine Vionnet, Belle Epoque yarıyılının korse ve bir sürü afaki ayrıntıyla bayan bedenini cendereye sokan giysilerini yalanlayan bir tasarımcı oldu. Verev kesim tekniğinin duaeni kabul edilen Vionnet’nin moda kavrayışı, varolan kaidelere başkaldırıp bayan bedenini hürleştirmekten yanaydı. Bunun için de, giysilerin kesimleriyle işinin ehli bir biçimde deneyler yapmaktan hiçbir zaman sakınmadı. Çizim yapmayan Vionnet, tahta bir oyuncak bebek kullanarak kıyafet modellerine karar verirdi. Bedenin bir parçasıymış izlenimi veren sıvı kıyafetlerde, verev kesimler ve drapelelerle mucizeler yaratmayı da bu sayede muvaffak oldu. “Bir ressamdan ziyade heykeltıraşım. Renklerden çok formlara duyarlıyım” diyerek moda tarihindeki ödünlü yerini aldı.

{Makaleler} kategori içerikleri, Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan konusu hakkında bilgiler, Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan açıklaması, Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan haberi, Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan görselleri, Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan iletişim, Moda dünyasını baştan yaratan bayanlar | Galeri – Bayan ve Bayan bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− one = 2