Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun başlıklı konu hakkında detaylar ve Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun başlığı altında toplandı.

Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun :

8 Mart tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür. Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1800 ’lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayarak ölmeleriyle gündeme geldi. Türkiye ’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye ’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi ’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984 ’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor. Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun !

benzer kategori içerikleri, Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun konusu hakkında bilgiler, Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun açıklaması, Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun haberi, Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun görselleri, Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun iletişim, Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + three =