Evde Yoğurt Yapımı

Evde Yoğurt Yapımı başlıklı konu hakkında detaylar ve Evde Yoğurt Yapımı konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Evde Yoğurt Yapımı başlığı altında toplandı.

Evde Yoğurt Yapımı :

Pastorize süt ile yoğurt  nasıl olur? Artık inek sütü bulmak o kadar zorki, mecburen pastorize sütlere yönelmek durumunda kalıyoruz. Bu 3. yapışım ve gayet başarılı yoğurtlar elde ettim ve hemen sizinle paylaşmak istedim. Nasıl yaptım? 2 kilo Sek Günlük Süt  ve iki kaşık yoğurt ( ilk yoğurdumu kayınvalidemin köyde yaptığı doğal  yoğurtdan ayırdığım maya  ile yaptım , sonrakileride yaptığım yoğurttan ayırdığım yoğurtlarla devam ettim) Pastorize sütleri kaynatmaya gerek olmuyor o yüzden yeterli ısıya gelene kadar ısıtıyorum.Sonra ılımaya bırakıyorum. İdeal derece 43. Bu ısıyı nasıl anlarım derseniz. Ben sütü kaşığa aldıktan sonra parmağımı süt içinde tuttum 7 sn kadar beklettim eğer ısıya parmağınız dayanıryorsa ideal sıcaklığa gelmiştir.Mayalamak üzere ayırdığım yoğurdu çatal yardımıyla karıştırıp ılık sütten ekleyerek karıştırıyorum. Sonrasında karıştırdığım sütlü karışımı, süte ilave ediyorum. Bir iki karıştırdıktan sonra sıkıca ağzını kapatıyorum. Mutfağımda bir köşeye 2 battaniye içine yerleştirip üstünü kapatıyorum. 5 saat sonra açıp buzdolabına yerleştiriyorum. Bir gün sonra yoğurt tam kıvamında oluyor. Herkese afiyet olsun:-)

benzer kategori içerikleri, Evde Yoğurt Yapımı konusu hakkında bilgiler, Evde Yoğurt Yapımı açıklaması, Evde Yoğurt Yapımı haberi, Evde Yoğurt Yapımı görselleri, Evde Yoğurt Yapımı iletişim, Evde Yoğurt Yapımı bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− two = 2