Depresyon!

Depresyon! başlıklı konu hakkında detaylar ve Depresyon! konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Depresyon! başlığı altında toplandı.

Depresyon! :

Depresyon Nedir? Kişide kalıtımsal, çevresel ya da hormonal bozukluklar sonrasında gelişen çökkünlük halidir. Aşağıdaki dokuz belirtiden en az beşinin (ilk iki belirtiden en az biri bulunmak üzere), en az iki hafta süresince var olması durumuna “major depresyon” denir. Belirtiler 1-Hemen her gün ve günün büyük bir kısmında gözlenen çökkün bir duygu-durum hali ( kendini mutsuz,ağlamaklı,kederli hissetme hali).
2-Hemen her gün yaklaşık gün boyu süren tüm ya da çoğu etkinliğe karşı ilgi ve zevk almada azalma (daha önce keyif alınan işler,hobiler ve alışkanlıklardan artık hoşlanmama,mecburen yapma hali,(dünyayı verseler umurumda değil şeklinde bıkkınlık hisleri,bazı kişilerde cinsel isteksizlik ). 3-Diyet uygulanılmamasına karşın önemli derecede kilo kaybı ya da alımı ( bir ay içinde vücut ağırlığının %5 ‘inden fazlasının artması ya da azalması) ya da hemen her gün iştahta artma yada azalmanın olması. 4-Hemen her gün uykusuzluk ya da aşırır uyku hali. 5-Hemen her gün olağan beyinsel ve vücutsal işlevsellik,hareketlilik halinde azalma ya da huzursuzluk (oturmayı veya yatmayı yeğleme ya da sıkıntıdan yerinde duramama) 6-Hemen her gün halsizlik ,yorgunluk hisleri,daha önceki günler kadar enerjik hissetmeme. 7-Hemen her gün kendini değersiz hissetme,küçük görme,kendini beğenmeme,suçlu ya da günahkar hissetme hali. 8-Hemen her gün düşünme ya da konsantrasyon yeteneğinde azalma olması (konuşulanlara,okunan şeylere,izlenilen tv programlarına dikkatini verememe, söylenilenlerin bir kulaktan girip diğerinden çıkması gibi) ya da kararsızlık hali. 9-Tekrarlayan ölüm düşünceleri,intihar planları veya eylemlerinin varlığı.
Kalıtımsal nedenler -Biyokimyasal değişiklikler -Hormonal bozukluklar -Tedavide kullanılan bazı i Depresyonun Nedenleri? Depresyon Türleri Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
Depresyon tedavisinde kullanılan yöntemler kısaca şöyle özetlenebilir: Depresyon ve Obezite İlişkisi Psikolog Aslıhan Topyay www.aslihantopyay.com

benzer kategori içerikleri, Depresyon! konusu hakkında bilgiler, Depresyon! açıklaması, Depresyon! haberi, Depresyon! görselleri, Depresyon! iletişim, Depresyon! bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

69 − sixty two =