Looking For Anything Specific?

Gelinlik Ve Abiye Modelleri

Beyne Zarar Veren Şeyler

  

Vücudumuzun diğer bölümleri gibi beynimiz de çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Günlük alışkanlıklarınızdan bazılarının da beyne zararlar verdiğini söyleyebiliriz.

İletişim Kurmak

Michigan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma sonucunda, günde en az 10 dakikalık iletişimin bile zihinsel yeteneği artırdığını görüldü. Ailenizle veya arkadaşlarınızla sohbet etmek beyin fonksiyonlularını olumlu etkilemektedir.

 

Fazla Şeker Kullanımı

Araştırmalar sonucunda, şekerin olumsuz nöronların üretiminde rol oynadığını ve BDNF'yi (beyin-türevli nörotrofik faktör) etkilediğini söylüyor. Özellikle BDNF, güçlü hafıza ve hızlı öğrenme için çok önemlidir.

 

Beyin Egzersizi Yapmama

Araştırmacılara göre, beynin en üretken zamanlarına 16-25 yılda ulaşılır ve sonrasında yavaş yavaş düşmektedir. Aynı zamanda araştırmalar, düzenli beyin egzersizi yapmanın (okuma, bulmaca çözme vb.) demansın ilk evresinde bile iyileşme konusunda ciddi ölçüde etki göstermiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Kahvaltı Yapmamak

Bilim insanları, düzenli olarak kahvaltı yapan kişilerin özelliklede bilim alanlarında çok daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Kahvaltı yapmamak, kan şekeri seviyesinde düşüşe sebep olur ve bu da beyin işlevini yavaşlatır.

 

 

Abur Cubur Tüketimi

Aşırı besin tüketmek ve çok fazla fast food yemek, beyin hücreleri arasındaki bağlantıları hasar vermekte bundan dolayı kısa ve uzun süreli hafızanın çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Çok fazla fast food tüketimi depresyona da yol açmaktadır.

 

 

Dondurma Tüketimi

Hemen herkesin severek yediği dondurma başta olmak üzere soğuk yiyecekler ani bir baş ağrısına sebep olmaktadır. Soğuk yiyeceğin kan damarlarını daralttığı düşünülüyor. Hipotermiye karşı koymak için çalışan vücut, beyne sıcak kan gönderiyor ve kan damarlarını genişlemesine yol açıyor.

 

Radyasyon

Yapılan bir araştırma, beyin kanseri ile cep telefonu kullanımı arasında bir bağ olduğunu söyledi. Bu telefon kullanmayı bırakmanız gerektiği anlamı taşımamaktadır. Kulaklık kullanmak, mavi ekran ışığına uzun süre maruz kalmamak ve uyurken telefonu uzak bir yere koymak radyasyonun beyne olan zararlarının azalmasına sağlayacaktır.

 

 

 

Uykuda Yüzünüzü Kapatmak

Yüzünüzü örterek uyuduğunuzda, vücudumuza giren oksijen miktarını azalmaktadır bunun sonucunda karbondioksit solumamız gerekir.  Bu beynimiz için oksijen eksikliğine sebep olur.

 

 

 

Spor Yapmamak

Spor yapmanın sadece vücudunuza fayda sağlamamaktadır aynı zamanda fiziksel egzersizler, beyne de önemli ölçüde fayda sağlıyor, hafıza gelişimine katkıda bulunuyor.

 

Yanlış Diyet Programı

Bilim insanları,  beslenmedeki kısıtlamanın beyni büyük oranda etkilediğini göstermiştir.  Şok diyetler sadece beden sağlığınıza değil aynı zamanda beyin sağlığınıza da etki etmektedir. Diyet yapacağınız zaman mutlaka uzman kontrolünde, size uygun bir liste ile yapmanız gerekir.

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar