Looking For Anything Specific?

Gelinlik Ve Abiye Modelleri

Endorfin (Mutluluk Hormonu) Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Artırılır?

 


Türkçe bilinen adı ile mutluluk hormonuendorfin ve  serotonin   olarak bilinir. Bu hormon sindirim sistemimizin düzenli çalışmasından, verimli uykuya, düzenli yemek yememizden, duygusal dengelerimizin korunmasına birçok önemli vazifeyi yerine getirmemizi sağlar. Peki yaşantımıza bu kadar tesir eden endorfin hormonu ne işe yarar, nedir ve nasıl artırılır? Cevabı yazımızda…

 

Endorfin, Mutluluk Hormonu Nedir?

 

Mutluluk hormonu, morfin ve opiat gibi peptik yapıdaki hormonlara verilen addır. Endorfin, beyindeki hipofiz bezinin ön lobu tarafından sentezlenerek salgılanır. Endorfin insanlarda aşağı yukarı morfin ile aynı etkileri gösterir.

Mutluluk Hormonu, Endorfin Ne İşe Yarar?

Mutluluk hormonu,dönemsel ve saatsel olarak insan vücudunda yükselen bir değerdir. Endorfinin artması ile birlikte insan vücudunda iyileşme ve pozitifleşme görülmeye başlar. İnsanların kendilerini daha iyi hissetmelerine sebep olan mutluluk hormonu, bireylerin yaşamdan zevk almasını sağlayan bir unsurdur.

Endorfin Eksikliği Neye Yol Açar?

 

Endorfinin salgılanmadığı hallerde insanlar kendilerini kötü hisseder ve mutsuz bir ruh haline sahip olurlar.

Endorfinin vücutta artması bir insanın daha mutlu olmasını sağlayacağı için bireylerin endorfin salgılayacak faaliyetlerde bulunması büyük bir önem taşımakta.

Endorfinin salgılanması, bir taraftan da bireyin yaşamdan aldığı zevki yükseltme noktasında son derece önemlidir.

Endorfin Nasıl Artar?

 

Akşam saatlerinde Endorfin hormonun salgılanması özellikle çok daha fazla gerçekleşir. Akşam saat 23:00’den gece saat 03:00’e kadar olan sürede beyin tarafından mutluluk hormonu daha fazla salgılanır.

Mutluluk hormonu, beynin efor sarf etmesi durumunda da artar. Koşma ve yüzme gibi hem beyni hem de vücudu çalıştıran spor faaliyetlerinde mutluluk hormonu salgılanması oldukça fazla gerçekleşir. Endorfin, gece saatlerinde salgılandığı için  uyku düzenine dikkat etmek büyük önem taşır.Mutluluk
Hormonunu Artıran Yiyecekler

Endorfin salgılanmasını arttıran yiyecekler bilindiği gibi çikolata, dondurma,  muz, üzüm gibi yiyeceklerdir. Bunun yanı sıra baharat tüketimi de etken olmaktadır. Baharat tüketimi, kişinin vücudunda endorfin hormonunu arttırıcı bir etki oluşturmaktadır. Elbette ki her şeyde olduğu gibi endorfin artırıcı gıdaların fazla kullanımı da vücuda zarar verebilir. Dengeli tüketmekte her zaman yarar var.

 

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. The legendary determine has been a topic of many media similar to cartoons and films, whenever you win. Boring appearing and predictable plot-twists, you’ll be paid via PayPal. Having games from different 바카라사이트 providers gives Ignition Casino an edge over homes which are be} powered by just one software supplier, a part of} Pragmatic Play.

    YanıtlaSil