Looking For Anything Specific?

Gelinlik Ve Abiye Modelleri

ARALIKLI ORUÇ

 


Mevcutta 700 milyon obeziteli kişinin problemi olan ve birçok hastalığın altında yatan canlıların temel ihtiyaçlarından biri olan beslenme, günümüzde sıklıkla tartışılan konular arasında yer almaktadır. Hangi besinleri yemeli, hangi besinlerden kaçmalıyız? Hangi saatte yediğimizin önemi var mı? Günde kaç öğün yemek yemeliyiz? Günümüzde birçok insan bu tarz sorulara yanıt aramakta.

Uzmanlar haricinde beslenme konusuna merakı olanlar ya da yaşamış olduğu sıkıntılardan dolayı öğrenmek zorunda kalan kişiler de bu konu hakkında araştırma yapıp öğrenmişler. Beslenme ya da diyet konusunda küçük bir araştırma dahi yaptıysanız “aralıklı oruç” terimini duymuş olmanız gerekmektedir.

Bilinenin tersine aralıklı oruç aslında bir diyet yöntemi değildir bir beslenme tarzıdır. Yediğiniz besinlerden ziyade yediğiniz saat ve zaman aralığının önemli olduğu bir beslenme biçimidir. Şu anda sürekli tüketen ve her çeşit ihtiyacına hızlıca erişim kolaylığı olan bir toplumun geçmişteki beslenme biçimine dönüş niteliği de bulundurmaktadır. Atalarımız besine bu kadar kolay ulaşamadığından dolayı buldukları an en verimli şekilde tüketip daha sonra da belki günlerce beslenmeden yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Aralıklı oruçta böyle uzun süreli besinsiz kalmak değil amaç. Buradaki amaç vücuda alınan besinlerden sonra sindirilmesi için vücuda zaman tanımak ve vücudun bir sonraki gün için yenilenip, temizlenmesini sağlamak. Bu birkaç farklı şekilde yapılabilir. Aralıklı oruç tek tip beslenme aralığı seçeneği değildir. Çoğunlukla uygulanan beslenme 16:8 aralığıdır. 16 saat aç kaldıktan sonra 8 saat beslenme imkânı vardır. Bu 8 saatlik süreçte dilediğiniz besini tüketebilirsiniz. Ama buradaki amaç dengeyi sağlamak olduğundan dolayı vücuda ağır besinler almaktan kaçınılmalıdır. Tercihinizi sağlıklı besinlerden yana yaparak ilerleyen süreçlerde kilo verdiğinizi göreceksinizdir. Bunun haricinde 19:5, 18:6‘da sıklıkla tercih edilen aralıklardır.  20:4 aralığı ise devamlı olarak uygulaması zor olan bir aralıktır.

Mevcut kilonuzu koruması veya zayıflamanıza yardımcı olma gibi konularda sağlamış olduğu yararın bir parçası olduğu gibi başka faydaları da bulunmaktadır. İnsülin düzeyinin düşmesi ile metabolizmanın düzenli çalışması ve yağ yakımını hızlandırması da söz konusudur. Aynı zamanda iltihaplanma ve yaşlanmaya karşı da faydası olduğu söylenmektedir. Kalp sağlığını ve beyin sağlığına da olumlu etkilerinin olduğu düşünülmektedir.

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar