Looking For Anything Specific?

Gelinlik Ve Abiye Modelleri

RSV VİRÜSÜNE DİKKAT!

  

Uzmanlar, okul çağındaki çocuklar arasında gün geçtikçe yayılan RSV virüsünün çoğaldığını ve ciddi belirtileri olduğundan bahsederek, çarpıcı açıklamalar yaptılar.

Kişiler arası temas durumlarında ve ya bir eşyaya temas durumunda özellikle de kreşlerde çoğunlukla rastlanan hastalık RSV virüsü; ateşlenme, burun akıntısı ve soğuk algınlığı gibi belirtilerle çocukların solunum yollarını ve akciğerlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

 

 

YAŞLILAR VE BEBEKLER RİSK GURUBUNDA!

Uzmanlar, Her yaş mensubu kişilerin hastalığı enfekte edebildiğini söylese de emzirme dönemindeki bebeklerde, erken doğan bebeklerde (prematüre) ve küçük çocuklarda enfeksiyona neden olmaktadır. Yetişkinlerde ise soğuk algınlığı semptomları görülse de önemli bir sağlık sorununa yol açmadığını dile getirdi.

Bütün yaş gruplarında özellikle yaşlılarda ve bebeklerde yaşamı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan virüsün, son zamanlarda görülme sıklığının arttığına dikkat çekmektedir. Çocukların 2 yaşına kadar en az bir kez RSV virüsüne rastladığını ve bu enfeksiyonun tekrarı sık sık görülmektedir.

 

RSV virüsü, hava yolu ya da öksürük sonucunda havada asılı kalan damlacıklarla bulaşmaktadır. Damlacıkların, o an ortamda bulunan eşyalara bulaşması sonucu, temas edildiği takdirde damlacıkların buruna ve ağıza götürülmesi de bir bulaşma yoludur. Altı aydan daha küçük olan bebeklerde alt solunum yolu (bronşit ve zatürre) enfeksiyonlarının % 35- 50'si RSV virüsünden kaynaklı oluşmaktadır.

RSV virüsü çoğunlukla kış ve ilkbahar aylarının başında mevsimlik salgınlar şeklinde görülür. Genellikle Kasım- Aralık aylarında başlayıp Ocak ve Şubat ayında en üst seviyeye ulaşmakta ve Nisan ayı sonunda da bitmektedir.

 

BELİRTİLERE DİKKAT!

Belirtilerin hafife alınmaması gerektiğinin altını çizmek isteyen uzmanlar RSV enfeksiyonu öncelikle soğuk algınlığı belirtileri ile ortaya çıkar. Bu belirtiler; burun akıntısı, hafif ateş ve öksürük. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte belirtilerin şiddeti artar. Virüs, özellikle prematüre bebeklerde birkaç gün içerisinde akciğer dokusuna yayılır ve küçük hava yollarına ulaşır. Bu, çok ciddi bir durumdur her an solunum yetmezliğine yol açabileceğinden acil müdahale gerektirebileceğini söylüyorlar.

 

RSV VİRÜSÜNÜN İLK BELİRTİLERİ

 

İlk Bulgular: Burun akıntısı, ateş, soğuk algınlığına benzer belirtiler

 

Hastalığın ileri seviyesi: Nefes almada güçlük çekme, göğüste daralma, soluk alışverişte hızlanma, el ve ayaklarda morarma.

 

 

 

Bulaşmasını Önlemek İçin Tedbirler

Öksürürken veya hapşururken ağız ve burnunuzu kapatın.

Sık sık bol sabunla ellerinizi yıkayın.

Sigarayı bırakın.  Sigara dumanı, bebeklerde RSV riskini arttırmaktadır.

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar